Dobre i złe strony tłustej skóry

Pomimo tego, że życie z tłustą skórą nie jest łatwe, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc. Niektóre z nich opierają się na tym, co wkładasz do swojego organizmu, a inne na tym, jak dbasz o swoją skórę.

Złuszczanie

Niezależnie od tego, czy masz skórę suchą czy tłustą, możesz stosować złuszczanie, aby rozjaśnić swoją skórę. Może to pomóc w zapobieganiu wyprysków, poprawieniu stanu zdrowia skóry i zmniejszeniu drobnych zmarszczek.

Złuszczanie usuwa martwe komórki skóry, które mogą zatykać pory i powodować uszkodzenia skóry. Możesz użyć delikatnego środka złuszczającego, który nie podrażni Twojej skóry.

Złuszczanie może również pomóc Ci złagodzić dyskomfort spowodowany nadmierną suchością. Zmniejsza również wielkość porów, co skutkuje gładszą, jaśniejszą skórą.

Niektóre osoby wolą złuszczać skórę codziennie. Dla tych osób dobrym wyborem jest stosowanie delikatnego preparatu złuszczającego z drobnymi perełkami.

W przypadku osób z tłustą skórą najlepiej stosować chemiczny środek złuszczający, który zawiera kwas salicylowy. Kwas salicylowy rozbija zanieczyszczenia i pomaga regulować produkcję oleju. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, najlepiej stosować go dwa razy w tygodniu.

Inną metodą złuszczania jest szczotkowanie na sucho. Wykonuje się ją za pomocą miękkiej szczotki okrężnymi ruchami. Nie należy szczotkować skóry, jeśli jest ona uszkodzona lub ma otwartą ranę.

Złuszczanie jest ważne dla zdrowia Twojej skóry i powinno być wykonywane regularnie. Poza tym, może pomóc skórze wchłonąć składniki odżywcze i korzyści płynące z produktów do pielęgnacji skóry.

Przeciwutleniacze

Dodanie przeciwutleniaczy do rutyny pielęgnacyjnej może pomóc w walce z oznakami starzenia. Te silne substancje mogą zmniejszyć stan zapalny i zwalczać uszkodzenia wywołane przez wolne rodniki. Mogą również wspomagać produkcję kolagenu, pomagając w uzyskaniu jędrniejszej, młodziej wyglądającej skóry. Są one również znane ze swoich zdolności do gojenia ran.

Antyoksydanty to związki występujące w organizmie człowieka, w roślinach i w żywności. Zwalczają one wolne rodniki i inne szkodliwe cząsteczki. Mogą być stosowane miejscowo lub przyjmowane doustnie.

Najpopularniejszymi antyoksydantami są witamina C i witamina E. Oba znajdują się w żywności i oba mają udowodnione korzyści dla Twojej skóry. Istnieje jednak wiele czynników, które mogą wpływać na to, jak dobrze działają te substancje.

Przeciwutleniacze są przydatne w zwalczaniu uszkodzeń wywołanych przez wolne rodniki, które mogą powodować zmarszczki, drobne linie, a nawet trądzik. Wolne rodniki są produktami ubocznymi stresorów środowiskowych. Powodują one również stany zapalne i uszkodzenia komórek, w tym komórek skóry. Ten stres oksydacyjny może również prowadzić do zmniejszenia bariery wilgoci i zwiększenia pigmentacji.

Antyoksydanty można łączyć z innymi składnikami, aby zwiększyć ich skuteczność. Na przykład retinol może poprawić koloryt skóry, a nadtlenek benzoilu może odblokować pory. Olej jojoba może również pomóc, ponieważ pomaga utrzymać barierę wilgoci i zapobiega nadprodukcji sebum.

Dbanie o nawilżenie skóry

Dbanie o nawilżenie skóry jest ważnym elementem jej pielęgnacji. Nie tylko pomaga chronić ją przed wysuszeniem, ale także zapobiega powstawaniu zmarszczek, cienkich linii i plam starczych.

Dobry krem nawilżający może również zapewnić pewną ochronę przed promieniami UV. Słońce może powodować zmarszczki, plamy starcze i raka skóry. Upewnij się, że chronisz swoją skórę stosując krem z filtrem o szerokim spektrum działania, z filtrem SPF co najmniej 30.

Upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość wody, aby utrzymać nawilżenie skóry. Odwodnienie może prowadzić do zatkania porów i pojawienia się trądziku.

Nawilżanie skóry oznacza również wybór odpowiedniego makijażu. Unikaj makijażu na bazie oleju, który może sprawić, że Twoja skóra będzie wyglądać na tłustą. Unikaj również mydeł dezodorujących, które mogą wysuszać skórę.

Najlepsze kremy nawilżające dla skóry tłustej są lekkie, nie zawierają oleju i szybko się wchłaniają. Szukaj produktów o konsystencji żelu. Możesz również wypróbować krem nawilżający z filtrem SPF.

Chociaż najlepsze kremy nawilżające dla skóry tłustej są lekkie, mogą być zbyt ciężkie dla Twojej skóry. Aby znaleźć idealny krem nawilżający dla Twojego unikalnego typu skóry, powinnaś skonsultować się z dermatologiem.

Hormony

W okresie dojrzewania obie płcie produkują więcej androgenów. Hormony te zwiększają produkcję sebum. Jeśli produkujesz zbyt dużo sebum, twoje pory będą zatkane, co może powodować wypryski.

Jeśli masz problemy z tłustą skórą, poniższe wskazówki mogą Ci pomóc. Możesz zachować zdrową skórę stosując zrównoważoną dietę i uprawiając dużo aktywności fizycznej.

Gruczoły łojowe na twarzy produkują sebum, czyli tłustą, woskową substancję. Sebum pomaga utrzymać nawilżenie skóry oraz zwalczać grzyby i bakterie. Zapobiega również utracie wody z powierzchni skóry. Jednak zbyt duża ilość sebum może prowadzić do powstawania wyprysków i zaskórników.

Istnieją inne czynniki, które mogą przyczynić się do powstania tłustej skóry. Na przykład, alkohol, odwodnienie oraz dieta bogata w cukier i sól mogą przyczynić się do powstania tłustej cery. Ponadto wiele leków może wpływać na poziom nawilżenia skóry, w tym środki antykoncepcyjne.

Nadmierne mycie twarzy również może przyczynić się do powstania tłustej skóry. Używaj delikatnych środków myjących zamiast ostrych. Unikaj środków czyszczących na bazie alkoholu, które mogą pozbawić skórę wilgoci. Unikaj również pokarmów zawierających cukier, ponieważ mogą one powodować stany zapalne i podrażnienia.

Pokarmy powodujące przetłuszczanie się skóry

Niezależnie od tego, czy starasz się zapobiegać trądzikowi, czy też już cierpisz z powodu przetłuszczającej się skóry, Twoja dieta może wiele zmienić. Możesz kontrolować produkcję oleju w skórze poprzez dodanie do swojej diety kwasów tłuszczowych omega-3. Te środki przeciwzapalne pomagają skórze zachować zdrową równowagę.

Pokarmy, które powodują tłustą skórę, dzielą się na pięć podstawowych kategorii: czerwone mięso, nabiał, przetworzone mięsa, rafinowane węglowodany i smażone potrawy. Oprócz powodowania trądziku, te pokarmy są również złe dla Twojego zdrowia.

Czerwone mięso zawiera duże ilości tłuszczów nasyconych. Tłuszcze te zwiększają ryzyko wystąpienia chorób serca. Ponadto, tłuszcze nasycone powodują stany zapalne w Twojej skórze. Tłuszcze nasycone zwiększają poziom cholesterolu, co może również prowadzić do przetłuszczania się skóry.

Przetworzone mięsa i sery również zawierają tłuszcze nasycone. Dietetycy zalecają zastąpienie mięsa bardziej zdrowym wyborem. Spróbuj zastąpić mięso warzywami, całymi orzechami lub odżywczym proszkiem.

Słone przekąski to kolejny pokarm, który może powodować trądzik. Zawierają one wysoki poziom sodu i tłuszczów trans. Powodują one również odwodnienie organizmu. Prowadzi to do obrzęków i zatkanych porów.

Unikanie dotykania twarzy

Pomimo licznych korzyści płynących z dotykania twarzy, istnieją sytuacje, w których sensowne jest unikanie dotykania twarzy. Na przykład, gdy masz do czynienia ze skórą tłustą, zaleca się, abyś dotykała twarzy tylko podczas oczyszczania lub nakładania kremu z filtrem.

Chociaż istnieje wiele powodów, aby unikać dotykania twarzy, najbardziej oczywistym jest unikanie zarazków. Twoje ręce są domem dla milionów mikroorganizmów i mogą przenosić zarazki. Jeśli dotkniesz przedmiotu skażonego zarazkami, prawdopodobnie przeniesiesz je na swoją twarz i na innych ludzi.

Oprócz rozprzestrzeniania zarazków, dotykanie twarzy może powodować wypryski i przedwczesne starzenie się. Ponadto, pocieranie twarzy może pogorszyć stan trądziku.

Jeśli nie możesz uniknąć dotykania twarzy, spróbuj zmienić sytuację. Na przykład, jeśli siedzisz przy stole z łokciem spoczywającym na brodzie, spróbuj złożyć ręce na kolanach. Możesz również zaangażować przyjaciela, który będzie pełnił rolę stałego przypomnienia, aby unikać dotykania twarzy.

CDC zaleca mycie rąk tak często, jak to możliwe. Pomaga to usunąć alergeny ze skóry i zmniejsza ryzyko infekcji.

Jajka

Niezależnie od tego, czy masz tłustą skórę, czy po prostu starasz się zachować zdrowie, jajka są ważnym elementem Twojej diety. Są one źródłem białka, witamin i minerałów. Są również świetnym sposobem na odżywienie włosów i ciała. Zawierają luteinę, która jest znana z tego, że zwiększa nawilżenie i poprawia elastyczność skóry.

Jedno jajko zawiera prawie cztery gramy białka. Te białka pomagają naprawić tkanki skóry i promować skórę bez zmarszczek. Zawierają one również kwasy tłuszczowe, które nawilżają skórę. Luteina w jajku może również pomóc w poprawie elastyczności skóry.

Jajka są również źródłem progesteronu, który u niektórych osób może prowadzić do powstawania wyprysków. Zawierają również antyoksydanty i minerały, które mogą pomóc w poprawie ogólnego stanu zdrowia Twojej skóry.

Jajka są ważną częścią Twojej diety, ale mogą powodować problemy, jeśli jesz je często. Możesz zapobiec trądzikowi, obserwując swoją dietę i unikając pokarmów, o których wiadomo, że nasilają trądzik.

Jaja zawierają również enzym lizozym, który jest znany z zabijania bakterii powodujących trądzik. Zawierają również przeciwutleniacz – kurkuminę, która ma właściwości przeciwzapalne. Może to pomóc w kontrolowaniu produkcji sebum.

Cukier

Dbanie o skórę zaczyna się od zmniejszenia ilości spożywanego cukru. Utrzymanie równowagi poziomu cukru we krwi jest niezbędne do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób serca i cukrzycy. Dobry sen i ćwiczenia fizyczne również przyczynią się do poprawy stanu zdrowia skóry.

Cukier to prosty węglowodan, który jest pozyskiwany z trzciny cukrowej. Jest on stosowany w wielu produktach spożywczych i napojach. Może być również stosowany miejscowo. W peelingu cukrowym działa jako środek złuszczający.

Kiedy jesz cukier, jest on przetwarzany w jelitach i dostaje się do krwiobiegu. Kiedy poziom cukru we krwi wzrasta, twoje ciało uwalnia insulinę. Insulina powoduje, że twoje gruczoły skórne produkują więcej oleju, co może prowadzić do trądziku.

Oprócz powodowania trądziku, cukier może również przyczyniać się do innych chorób skóry związanych z zapaleniem. American Heart Association ustala wytyczne dotyczące spożycia cukru zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.

Kiedy jesz pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym, zwiększasz rozpad włókien kolagenowych i elastyny, dwóch białek, które sprawiają, że Twoja skóra jest pulchna i jędrna. Efektem tego jest zwiotczała skóra i przedwczesne zmarszczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *