Jak rozwiązać problemy z paznokciami

Niezależnie od tego, czy problemy z paznokciami u stóp są spowodowane grzybicą, czy wysypką, istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić ich wygląd. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że są inne czynniki zaangażowane. Tak więc, będziesz musiał przyjrzeć się swojej diecie, stylowi życia i nawykom ćwiczeń.

Łuszczyca

Osoby z łuszczycą często mają problemy z paznokciami. Łuszczyca może powodować, że paznokcie stają się odbarwione, grube i łamliwe. Może to utrudniać wykonywanie niektórych czynności.

Istnieje kilka zabiegów na łuszczycę paznokci. Jednym z najczęstszych sposobów leczenia jest stosowanie miejscowych sterydów. Mogą one być przepisane w formie kremu lub zastrzyku. Jednakże, mogą one nie działać natychmiast. Może upłynąć kilka miesięcy zanim zaczniesz widzieć poprawę.

Innym sposobem leczenia łuszczycy paznokci jest zastosowanie sztucznego paznokcia. Jeśli masz łuszczycę, dobrym pomysłem jest noszenie rękawiczek podczas pracy z rękami. Należy również używać kremu nawilżającego, aby zapobiec łamliwości paznokci.

Infekcje grzybicze paznokci mogą również powodować grube i łamliwe paznokcie. Leczenie grzybiczych zakażeń paznokci może obejmować stosowanie leków, które mają właściwości przeciwgrzybicze. Należy jednak pamiętać, że niektóre leki mogą faktycznie zaostrzyć łuszczycę.

Wśród osób, które mają łuszczycę, około połowa rozwinie problemy z paznokciami. Choroba ta jest przewlekłym zapalnym zaburzeniem autoimmunologicznym, które powoduje, że organizm produkuje zbyt wiele komórek skóry. Kiedy komórki się mnożą, mogą tworzyć grubą substancję, która tworzy się pod paznokciem. Substancja ta nazywana jest hiperkeratozą podpaznokciową.

Innym schorzeniem, które może powodować grube paznokcie jest łuszczycowe zapalenie stawów. Choroba ta może dotyczyć zarówno paznokci, jak i skóry wokół nich.

Jeśli łuszczyca paznokci jest ciężka, możesz być w stanie uzyskać leczenie od dermatologa. Lekarz może zalecić stosowanie leku o nazwie ustekinumab. Leki te są skuteczne w leczeniu łuszczycy i paznokci.

Jeśli masz łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów, możesz być w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju zakażenia paznokci. Możesz również doświadczyć małych, wąskich, wypełnionych krwią plam pod paznokciem zwanych krwotokami odłamkowymi. Te naczynia krwionośne mogą pęknąć, powodując powstanie kieszeni pod paznokciem.

Łuszczyca paznokci może być bardzo bolesnym stanem. Najlepiej jest trzymać paznokcie krótko, aby zapobiec urazom. Należy również delikatnie opiłowywać paznokcie. Noszenie sztucznych paznokci może również powodować problemy.

Celem leczenia łuszczycy paznokci jest zapobieganie pogorszeniu się tego stanu. Należy również nosić rękawiczki podczas pracy z rękami i stosować codziennie krem nawilżający, aby zapobiec łamliwości paznokci.

Grzybica

Niezależnie od tego czy masz grzybiczą infekcję paznokci u stóp czy też infekcję, która się rozprzestrzeniła, są pewne rzeczy, które możesz zrobić aby ją wyleczyć. Możesz zastosować środki dostępne bez recepty, a także udać się do lekarza.

Jeśli próbowałeś domowych sposobów, ale nie widzisz poprawy, nadszedł czas, aby odwiedzić lekarza. Lekarz będzie w stanie zdiagnozować i leczyć Twój stan i prawdopodobnie zaleci leki doustne lub miejscowe.

Grzybicze zakażenie paznokci może powodować odbarwienie lub oddzielenie paznokcia od łożyska. Może również powodować pogrubienie paznokcia.

Jeśli podejrzewasz, że masz grzybicze paznokcie u stóp, powinieneś jak najszybciej zgłosić się na leczenie. Jest to szczególnie ważne, jeśli mieszkasz w wilgotnym lub ciepłym środowisku. Lekarz zaleci przyjmowanie doustnych tabletek przeciwgrzybiczych codziennie przez kilka miesięcy, może też zostać przepisany lek miejscowy.

Jeśli doświadczasz takich objawów jak przebarwienie paznokci, ból pod łożyskiem lub żółty kolor paznokci, nadszedł czas, aby zobaczyć się z lekarzem. Infekcje grzybicze są uporczywe i mogą nie ustąpić same z siebie. Twój lekarz może zalecić doustne tabletki przeciwgrzybicze, leki stosowane miejscowo lub zabieg laserowy.

Jeśli masz grzybicę paznokci, powinieneś unikać chodzenia boso w miejscach publicznych. Należy również nosić buty pod prysznicem. Noszenie klapek może również zapobiegać grzybicy paznokci. Dobrym pomysłem jest również noszenie skarpet, które odprowadzają wilgoć z powierzchni stóp.

Jeśli masz osłabiony układ odpornościowy lub cierpisz na cukrzycę, jesteś w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia grzybicy paznokci i innych poważnych komplikacji stóp. Twój lekarz zaleci przyjmowanie doustnych tabletek przeciwgrzybiczych, unikanie gołych stóp i leczenie paznokci kremem przeciwgrzybiczym.

Jeśli lekarz stwierdzi, że nadal cierpisz z powodu grzybicy paznokci, może zalecić zabieg laserowy. Laser wykorzystuje ciepło, aby zabić grzyba. Jednak wskaźnik wyleczenia w przypadku zabiegu laserowego jest niższy niż w przypadku leków doustnych.

Należy również regularnie przycinać paznokcie. Utrzymywanie cienkich i przyciętych paznokci zmniejsza nacisk na paznokcie.

Zespół zielonego paznokcia (chloronychia)

Ogólnie rzecz biorąc, zespół zielonego paznokcia (chloronychia) jest stanem, który objawia się distolateralną onycholizą dystalnej płytki paznokcia. Jego przyczyną jest Pseudomonas aeruginosa, bakteria, która jest powszechnie związana z wilgotnym środowiskiem.

Odnotowano, że pacjenci z historią onycholizy lub urazem mają zwiększone ryzyko wystąpienia tej infekcji. Przedłużona ekspozycja na wodę, mydła i detergenty może również prowadzić do tego stanu.

Ponadto, pacjenci ze sztucznymi paznokciami są również narażeni na zwiększone ryzyko rozwoju zespołu zielonego paznokcia. Ponieważ łożysko paznokcia nie jest chronione, bakterie mogą się do niego dostać. To również wyjaśnia, dlaczego osoba, która ma sztuczne paznokcie, powinna być ostrożna podczas nakładania lakieru. Ważne jest również, aby utrzymać paznokcie w czystości i suchości.

Inne przyczyny zespołu zielonych paznokci obejmują onychomikozę, która jest infekcją łożyska paznokcia. Jest to rzadkie schorzenie, ale można je skutecznie leczyć.

Inną częstą przyczyną jest Pseudomonas. Bakteria ta wytwarza piocjaninę, zielony pigment, który odbarwia paznokieć. Pseudomonas specjalizuje się w kolonizacji wilgotnych miejsc. Jest również w stanie rozprzestrzeniać się na rany i miejsca chirurgiczne.

Inną możliwością jest to, że jest to objaw łuszczycy. Osoby z łuszczycą są w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia zespołu zielonych paznokci. Kolor może być zielony, szary lub niebieski.

Dolegliwość ta występuje najczęściej u osób z osłabioną barierą naskórkową. Większe ryzyko mają ci, którzy prowadzą intensywną aktywność fizyczną, jak sportowcy czy wojskowi. Inne możliwe przyczyny to wrzody, urazy paznokci i długotrwała ekspozycja na wodę.

Aby zapobiec pogorszeniu się stanu, ważne jest, aby zdiagnozować chorobę tak szybko, jak to możliwe. Twój lekarz zbada paznokieć i skórę pod kątem oznak infekcji i problemów skórnych. Posiew z paznokcia może być wykonany, jeśli lekarz podejrzewa infekcję. Możesz również zostać przepisany antybiotyk. Jeśli lekarz przepisze antybiotyk, do leczenia paznokcia często stosuje się miejscowo roztwór 1% kwasu octowego.

Dobre rozpoznanie jest często możliwe dzięki badaniu dermoskopowemu. Do identyfikacji bakterii stosuje się również barwienie metodą Grama. Można również wyciąć próbkę paznokcia do hodowli.

Paznokcie baraniego rogu

Objawy paznokci baraniego rogu obejmują nienormalnie gruby i zakrzywiony paznokieć, który może przypominać pazur lub barani róg. Stan ten może być bolesny i może utrudniać noszenie butów z zamkniętymi palcami. Na szczęście istnieje wiele sposobów na leczenie, a nawet wyeliminowanie tego stanu.

Jednym z pierwszych kroków jakie powinieneś podjąć jeśli doświadczasz baraniego rogu paznokci jest zdiagnozowanie problemu. Stan ten może być spowodowany infekcją grzybiczą lub urazem paznokcia. Jeśli jest to spowodowane infekcją, wtedy można leczyć infekcję za pomocą doustnych i miejscowych antybiotyków.

Powszechna choroba autoimmunologiczna, łuszczyca, może również powodować zmiany na paznokciu. Choroba ta powoduje, że organizm produkuje dodatkowe komórki skóry, które gromadzą się i powodują czerwone plamy. Może to sprawić, że paznokcie będą wyglądały bardzo brzydko.

Inne warunki medyczne, takie jak choroba nerek, mogą również wpływać na paznokcie. Jeśli Twoje paznokcie są łamliwe, to może to być oznaką niedoboru żelaza. Możesz również rozwijać białe linie w swoich paznokciach, które są oznaką choroby nerek lub czerniaka skóry.

Schorzeniu temu można zapobiec, utrzymując paznokcie w prostej linii i nosząc czyste, bawełniane skarpetki. Paznokcie z rogiem barana mogą być bardzo bolesne i mogą wymagać dalszego leczenia.

Stan zwany stwardnieniem guzowatym (tuberous sclerosis complex, TSC) może również powodować deformację paznokci. Stan ten występuje u osób z zaburzeniem genetycznym. Paznokcie u tych osób są zazwyczaj zakrzywione i mogą one mieć inne objawy, takie jak zaburzenia poznawcze. Jest to rzadkie, ale może być leczone chirurgicznie.

Inne przyczyny onychogryfozy to zaniedbanie, uraz lub uszkodzenie paznokcia. Najczęściej występuje u osób starszych, ponieważ często mają one słabą higienę osobistą. Niezależnie od przyczyny, stan ten może być bolesny i niewygodny. Może być konieczne usunięcie lub obcięcie paznokci z baranimi rogami. Mogą one również nie być w stanie uczestniczyć w zajęciach fizycznych, jeśli są tak bolesne.

Możesz leczyć onychogryfozę za pomocą lasera dwutlenku węgla lub fenolu. Może być również konieczne poddanie się operacji, jeśli stan ten utrzymuje się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *