Czego można się spodziewać po operacji laserowej

Niezależnie od tego, czy rozważasz poddanie się operacji laserowej oczu, czy też jesteś w trakcie leczenia, jest kilka rzeczy, których możesz się spodziewać po tym procesie. Od odblasków i aureoli do podwójnego widzenia, ważne jest, aby być przygotowanym na okres pooperacyjny.

Powstrzymywanie się od uciążliwych czynności

W okresie pooperacyjnym ważne jest, aby powstrzymać się od uciążliwych czynności. Ma to na celu zapewnienie prawidłowego gojenia się płata na rogówce. W pierwszym tygodniu po zabiegu należy unikać czynności obciążających oko, takich jak podnoszenie lub używanie ciężkich przedmiotów. Należy również nosić ochronne okulary. Może to pomóc zmniejszyć ryzyko infekcji.

Powstrzymanie się od uciążliwych czynności po operacji laserowej nie zawsze jest łatwe. Najlepszym sposobem na zapewnienie szybkiego powrotu do zdrowia jest stosowanie się do zaleceń lekarza. Należy przy tym pamiętać o tym, aby uczestniczyć we wszystkich zaplanowanych wizytach kontrolnych. Należy również nosić wziernik, czyli małe urządzenie, które spoczywa w oku i utrzymuje powieki otwarte. Zazwyczaj nie jest to niewygodne, ale ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza.

Najlepszym sposobem na powstrzymanie się od uciążliwych czynności po operacji laserowej jest zachowanie umiaru. Należy unikać podnoszenia ciężarów lub sportów kontaktowych przez co najmniej miesiąc. Należy również unikać sauny przez ten sam okres – sekcja ta pochodzi od autora strony Zdrowie i Uroda. Noszenie okularów przeciwsłonecznych może również pomóc zmniejszyć ryzyko infekcji. Picie wody jest również dobrym pomysłem. To dlatego, że woda, której używasz, może być zanieczyszczona, co może spowodować infekcję rogówki.

Najlepszym sposobem na powstrzymanie się od uciążliwej aktywności po operacji laserowej jest przestrzeganie zaleceń lekarza. Lekarz może również zalecić korzystanie ze specjalnego urządzenia do pozycjonowania, takiego jak stół do masażu. Należy również nosić mały ręcznik na głowie, aby zapobiec kapaniu potu do oka.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli zastosujesz się do zaleceń lekarza, powinieneś widzieć lepiej po operacji LASIK. Jednak nadal może być konieczne noszenie okularów do zadań wykonywanych z bliska.

Unikanie brudnych, zakurzonych i zadymionych środowisk

Podczas i po operacji laserowej oczu, istnieje kilka środków ostrożności, które można podjąć, aby zapewnić udany powrót do zdrowia. Podczas gdy najważniejszą rzeczą do uniknięcia jest uraz, należy również zwrócić uwagę na otaczające środowisko, aby zmniejszyć szanse na powikłania pooperacyjne. Obejmuje to unikanie: a.) palenia w domu, b.) narażenia na kurz, c.) narażenia na brud, d.) narażenia na opary chemiczne i e.) narażenia na niesterylną wodę.

Dla większości pacjentów po laserowej operacji oczu minie kilka dni, zanim będzie można powrócić do normalnych czynności. Z tego powodu, możesz chcieć unikać wszelkich uciążliwych czynności, takich jak praca w ogrodzie lub pływanie. Jeśli nie możesz oprzeć się chęci popluskania się, załóż opaskę na głowę lub kapelusz, aby utrzymać pot i piasek z dala od oczu. Warto również uważnie obserwować oczy, aby zapobiec ich wysuszeniu. Dobrym pomysłem jest również zażywanie przepisanych kropli do oczu. Jeśli planujesz pracować w zapylonym środowisku, możesz chcieć nosić parę gogli, aby zapobiec gromadzeniu się pyłu w oczach.

Głównym celem poniższych środków ostrożności pooperacyjnych jest zminimalizowanie szansy na zakażenie. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest unikanie czynności, które mogą zwiększyć szanse na wystąpienie powikłań pooperacyjnych. Oprócz unikania wyżej wymienionych czynności, warto również rozważyć unikanie miejsc, w których znajduje się popiół, kurz i opary chemiczne. Mogą one powodować podrażnienia i nasilać powikłania pooperacyjne. Poza tym, być może nie chcesz być jedyną osobą w gabinecie noszącą kapelusz! Na szczęście wielu pacjentów jest w stanie wrócić do pracy w drugim lub trzecim dniu po zabiegu.

Unikanie kropli do oczu

Laserowa operacja oczu to świetny sposób na poprawę wzroku. Jednakże, aby zapewnić najlepsze rezultaty wizualne, należy przestrzegać określonych wytycznych dotyczących opieki po zabiegu. Zostaną Państwu przepisane leki wspomagające leczenie, w tym krople do oczu.

Krople do oczu należy stosować dokładnie według zaleceń lekarza. Celem tych kropli jest utrzymanie zanieczyszczeń z dala od Twoich oczu oraz pomoc w łagodzeniu stanu zapalnego i bólu. Są one również zaprojektowane tak, aby pomóc w zapobieganiu zakażeniom.

Krople do oczu należy stosować z lekkim naciskiem. Nie należy dotykać końcówki aplikatora. Krople można przechowywać w lodówce, aby zachować ich świeżość. Twoje oczy wciąż się goją, dlatego nie powinieneś prowadzić pojazdów ani uczestniczyć w intensywnej aktywności fizycznej przez co najmniej dwa tygodnie.

Możesz również doświadczyć kilku drobnych działań niepożądanych. Należą do nich łzawienie i suchość, które są powszechne w pierwszych tygodniach po zabiegu. Efekty te powinny jednak ustąpić w miarę gojenia się oczu. Może również wystąpić uczucie kłucia spowodowane przez krople do oczu. Jeśli te objawy utrzymują się, należy skontaktować się z lekarzem.

Możesz rozważyć zastosowanie nawilżacza powietrza w pokoju, aby utrzymać wilgotność oczu. Ponadto, przez pierwsze dwa tygodnie po operacji, należy unikać pływania i gorących kąpieli. Są to najlepsze miejsca dla bakterii, które mogą dostać się do oczu.

Należy również unikać stosowania makijażu, lakieru do włosów lub mydła w pobliżu oczu przez co najmniej miesiąc po zabiegu. Należy nosić okulary ochronne, aby zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczeń do oczu. Należy również unikać ostrego światła.

Po laserowej operacji oczu, oczy są w trybie regeneracji przez kilka tygodni. Możesz powrócić do normalnych czynności, ale pamiętaj, że nie możesz prowadzić samochodu przez 24 godziny po zabiegu.

Suche oczy

Operacja oczu LASIK często wiąże się z suchością oczu, która może być tymczasowa lub stała. Suche oczy są spowodowane zmniejszeniem częstotliwości mrugania. Ilość produkowanych łez może również ulec zmianie.

Jeśli masz suche oczy po zabiegu LASIK, możesz pomóc swoim oczom w leczeniu, stosując nawilżające krople do oczu i nosząc okulary przeciwsłoneczne. Twój lekarz może również zasugerować okulary lub kontakty, aby pomóc w zatrzymywaniu wilgoci.

Inną opcją leczenia jest Ablacja termomechaniczna, która wykorzystuje małe sondy do skóry powiek. Jest to szybka i bezbolesna procedura. Sondy przekazują energię cieplną do skóry i zwiększają natłuszczenie powiek. Zabieg ten od lat stosowany jest w medycynie estetycznej.

Istnieje również kilka nielaserowych metod leczenia suchych oczu. Niektóre obejmują steroidowe krople do oczu lub leki na receptę. Te zabiegi okazały się skuteczne, ale mogą nie być odpowiednie dla wszystkich pacjentów.

Niektórzy pacjenci mogą doświadczyć efektu halo dla świateł w nocy. Może to być spowodowane przez szereg różnych warunków. Może być spowodowane chorobą autoimmunologiczną, taką jak zespół Sjogrena, lub stanem, który powoduje, że nerw twarzowy jest słaby.

Może być również spowodowane brakiem produkcji łez, co może być spowodowane lekami sterydowymi, antyhistaminowymi lub reakcją alergiczną. LASIK może być również wykonany nieprawidłowo, co może powodować wrażliwość rogówki.

Suchość oczu po zabiegu LASIK może być również spowodowana innymi stanami medycznymi, takimi jak zaćma. Podczas operacji zaćmy nerwy rogówki mogą zostać uszkodzone.

Jeśli doświadczasz suchości oczu po operacji laserowej, pomocna może być rozmowa z lekarzem na temat możliwych sposobów leczenia. Lekarz może zasugerować okulary lub kontakty, ale niektórzy pacjenci mogą potrzebować bardziej zaawansowanych procedur.

Olśnienia, aureole i podwójne widzenie

W początkowych tygodniach po operacji LASIK niektórzy pacjenci doświadczają olśnień. Jest to zwykle wynik szczątkowego błędu refrakcji. Chociaż jest to niewielkie powikłanie, może ono zakłócać widzenie i powodować niewyraźne widzenie. Ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem okulistą, aby dowiedzieć się, czy blask jest problemem i uzyskać diagnozę.

Olśnienie może być również spowodowane przez nieregularny film łzowy. Może to być spowodowane przebywaniem przez długi czas w suchym środowisku lub długotrwałym korzystaniem z komputera. Po kilku tygodniach odblaski staną się mniej wyraźne. Jeśli jednak blask utrzymuje się przez ponad sześć miesięcy, jest to oznaka astygmatyzmu rezydualnego. Lekarz może skorygować ten problem poprzez zastosowanie większej ilości lasera.

Innym częstym powikłaniem po operacji LASIK jest podwójne widzenie. Dzieje się tak, ponieważ rogówka goi się i może nadmiernie korygować. Po trzech miesiącach opuchlizna osiada i pacjent znów zacznie widzieć wyraźnie.

Jeśli zauważysz odblaski, aureole lub podwójne widzenie po operacji LASIK, powinieneś odwiedzić klinikę LASIK, aby je zdiagnozować. Chirurg określi przyczynę olśnienia i przekaże Ci dalsze instrukcje, które pomogą Ci wyzdrowieć i przywrócić Twoje widzenie.

Olśnienia i aureole mogą wystąpić w przypadku operacji LASIK, soczewek kontaktowych i zaćmy. Powikłaniom tym można zapobiec poprzez regularne badania okulistyczne. Jednak niektórzy ludzie nie są w stanie zapobiec tym komplikacjom i mogą być zmuszeni do noszenia okularów w nocy.

Pacjenci po zabiegu LASIK często są w stanie pozbyć się swoich odblasków i aureoli za pomocą prostych procedur uzupełniających. Większość pacjentów zgłasza wyostrzenie widzenia po wyleczeniu.

Jednak niektórzy pacjenci zgłaszają, że ich odblaski utrzymują się przez wiele miesięcy po zabiegu. Może to być spowodowane pozostałym błędem refrakcji lub chorobą podstawową. Jeśli lśnienia utrzymują się przez wiele miesięcy, należy omówić swoje opcje z lekarzem LASIK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *